Gry Hazardowe W 2023 Roku Czy Gry Hazardowe Są Legalne W Polsce?

W przypadku maksymalnej liczby stawek o najwyższej możliwej wysokości gracz może otrzymać karę w wysokości 3,6 mln zł (w 2019 r.). Loterie pieniężne wszelkiego typu oraz loterie fantowe online i loterie audioteksowe online to domena zarezerwowana dla państwa polskiego (w praktyce dla Totalizatora Sportowego). Loterie audioteksowe organizowane poza internetem mogą urządzać wyłącznie spółki gry na pieniądze w internecie z siedzibą w Polsce lub państwie należącym do UE lub EFTA. Natomiast nieinternetowe loterie fantowe oraz loterie promocyjne (zwykłe i online) mogą organizować niemal wszyscy. W większości przypadków niezbędne jest jednak wcześniejsze uzyskanie odrębnego zezwolenia (wyjątkiem są niektóre loterie fantowe, które można przeprowadzić w oparciu o wcześniejsze zgłoszenie ich organizacji).

Urządzenia losujące podlegają obowiązkowi rejestracji u naczelnika urzędu celno-skarbowego, która dokonywana jest na podstawie badania wykonanego przez specjalną jednostkę badawczą. Liczbowe gry hazardowe przez internet są dostępne tylko dla zarejestrowanych graczy. Jak już wspomniano, automaty do gier mogą być oferowane nie tylko w kasynie, ale także w salonach gier.

Ta kwestia jest niezmienna od lat i ustawa o grach hazardowych jednoznacznie określa wiek graczy na minimum 18 lat. Wyjątkiem jest jedynie loteria promocyjna i fantowa, w przypadku których takie ograniczenie nie obowiązuje. Natomiast wszelkie inne gry hazardowe są dozwolone pod warunkiem, że uczestnik ukończył 18 r.ż. I fakt ten w większości przypadków jest sprawdzany przez organizatorów gier.

Przykładowo ustawa hazardowa nakazuje, by goście naziemnego kasyna czy salonu gier na automatach musieli przed wejściem okazać dokument tożsamości. Z kolei klienci punktów z zakładami bukmacherskimi również mogą zostać poproszeni o „wylegitymowanie się” (w razie podejrzenia o niepełnoletniość). Legalni bukmacherzy udostępniają jednak z reguły opcję szybkiej rejestracji, dzięki której nie trzeba dosyłać skanu dokumentu tożsamości. Takie konto tymczasowe pozwala na zawieranie zakładów wzajemnych, jednak ma pewne ograniczenia, a najważniejszym jest brak możliwości wypłaty środków na rachunek bankowy. W przypadku legalnego kasyna online gry hazardowe stają się dostępne także po założeniu konta przy użyciu bankowości elektronicznej (również bez skanu dowodu).